Sektörel Bilgilerden Haberdar Olun!

Güvenlik Kamerası

Açık ve kapalı alanlarda güvenlik ve tedbiri sağlama amaçlı kullanılan görüntüleme sistemine güvenlik kamerası sistemi adı verilmektedir. Güvenlik kamerası sistemi ile iç ve dış mekanların izlenmesi, görüntülenmesi ve kaydedilmesi sağlanabilmektedir.
 
Güvenlik kameralarından gelen dijital görüntü sinyallerinin kaydı için farklı donanımlar kullanılabilmektedir. Bu donanımlardan görüntü kaydı için dijital kayıt cihazları (DVR) en çok tercih edilen bileşendir.
 
Güvenlik kamerası DVR ürünü, kullanılan güvenlik kamerası sistemine göre farklılıklar gösterebileceği gibi yeni nesil güvenlik kamerası kayıt cihazlarında network bağlantısı bulunabilmektedir. Network bağlantısı aracılığıyla güvenlik kameralarından gelen görüntü, uzaktan izlenebilmektedir. Ayrıca güvenlik kamerası sistemi, ses özelliği destekliyorsa kayıt cihazları ile görüntünün yanında ses kaydı da yapılabilmektedir. Dijital kayıt cihazının sahip olduğu özellikler bakımından kayıt cihazı fiyatları farklılık gösterebilmektedir.
 
Güvenlik kamerası sistemlerinde, kamera sayısına göre 4, 8, 16, 32 kanal dijital kayıt cihazları (DVR) kullanılabilmektedir. Kanal sayıları, sisteme dahil olan bağlanabilir güvenlik kameralarını ifade etmektedir.
 
Güvenlik kamerası kayıt cihazlarının özellikleri arasında;
 
Anlık görüntü kaydı yapabilme,
Çevrimiçi izleme, kaydetme, geri izleme ve network bağlantısı,
İstenilen saatlerde çalışabilmesi için otomatik zamanlayıcı,
USB ve DVD yazıcı bağlantıları bulunabilmektedir.
Güvenlik kamerası kayıt süresi, dijital kayıt cihazında bulunan sabit diskin büyüklüğüne ve görüntü kodlamasına bağlı olarak değişebilmektedir. Yüksek kapasiteli sabit diskler ile uzun süre güvenlik kamerası görüntü kaydı yapmak mümkün olabilmektedir.   
 
Güvenlik kamerası görüntülerinin, bilgisayar aracılığıyla kayıt altına alınacağı durumlarda, dijital kayıt cihazı kartına (DVR Card) ihtiyaç duyulabilmektedir. Güvenlik kamerası bilgisayara kayıt için kullanılan DVR Kartlar, bağlanacak kamera miktarına göre kanal sayısına sahip özellikte olabilmelidir. PCI, USB gibi arabirimlere bağlanabilen dijital kayıt cihazı kartları, güvenlik kamerası kayıt programı ile işlevsel hale gelebilmektedir.